Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Widok z góry na Dolinę Prądnika. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Widok z góry na Dolinę Prądnika.

Ze szlaku podejściowego do Jaskini Ciemnej ma się dobry wgląd na środkowy odcinek doliny, od Bramy Krakowskiej w kierunku ujścia Doliny Sąspowskiej i Ojcowa.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,9 MBWyświetleń: 5719 (#864)
Ogrojec koło Jaskini Ciemnej w Dolinie Prądnika. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Ogrojec koło Jaskini Ciemnej w Dolinie Prądnika.

W ukrytej wysoko między skałami na zboczu doliny kotlinie znaleziono podczas wykopalisk ślady osadnictwa sięgające 120 tysięcy lat p.n.e. Ku uciesze zwiedzających w tunelu groty Oborzysko ustawiono kukły neandertalczyków...
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,6 MBWyświetleń: 5760 (#853)
Ogrojec w Dolinie PrądnikaOgrojec w Dolinie PrądnikaKukła neandertalczyka w Ogrojcu w Dolinie PrądnikaKukły neandertalczyków w Ogrojcu w Dolinie Prądnika
Obraz Matki Boskiej Skalskiej w Dolinie Mnikowskiej. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Obraz Matki Boskiej Skalskiej w Dolinie Mnikowskiej.

Przepisane z tabliczki ustawionej na dnie doliny: "Wizerunek Matki Boskiej Skalskiej namalował Walery Eljasz Radzikowski, malarz i taternik, w 1863 r. celem stworzenia miejsca modlitwy dla powstańców i ku pokrzepieniu ich serc. Po klęsce Powstania Styczniowego jego uczestnicy musieli uciekać za granicę, kryli się w leśnych ostępach i otaczających Kraków od strony północno-zachodniej skałach i jaskiniach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. [...]
W XX w. obraz Matki Bożej Skalskiej był kilkakrotnie odnawiany. Obecny wizerunek pochodzi z 1984 r., na prośbę siostry albertynki z Mnikowa - siostry Mirosławy - renowacji jego dokonali artyści krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem prof. Stanisława Rodzińskiego.
O powstaniu malowidła Matki Bożej Skalskiej krążą różne legendy. Jedna z nich głosi, że do namalowania obrazu doszło z inicjatywy hrabiny Potockiej. Mając ciężko chorą córeczkę, hrabina nieustannie modliła się o jej uzdrowienie. We śnie ukazała się jej skała z wizerunkiem Matki Boskiej. Kiedy córeczka wyzdrowiała, hr. Potocka długo szukała wyśnionej skały, aż wreszcie znalazła się w Dolince Mnikowskiej. Wskazała skałę i poprosiła znanego malarza o namalowanie obrazu.
Inna legenda sięga XVIII w., czasów konfederatów barskich. Część z nich uciekając do Tyńca szukała schronienia przed rosyjskimi prześladowcami. Dotarli do Doliny Mnikowskiej i kiedy nie wiedzieli, gdzie mają się ukryć, nagle pojawiła się przed nimi Pani, która wskazała im kryjówkę w jaskini skalnej. Gdy niebezpieczeństwo minęło, zaczęli rozglądać się za tamtą panią - ale zniknęła. Domyślili się, że mogła to być Matka Boska, dlatego w miejscu schronienia zlecili namalować obraz".
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,9 MBWyświetleń: 8947 (#244)
Podejście Drogą Krzyżową pod kapliczkę w Dolinie MnikowskiejModlitwa pod obrazem Matki Boskiej w Dolinie Mnikowskiej
Dolina Mnikowska - widok niemal z lotu ptaka.... 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Dolina Mnikowska - widok niemal z lotu ptaka...

"Na prawo od Liszek leży wieś Mników, sławna swoją doliną, otoczoną grupami skał rzadkiej piękności, przerzniętą wąziuchną wstążeczką strumyka. Jest to w miniaturze Ojców, a przy dobrych chęciach można w mnikowskiej dolinie upatrzeć i do Szwajcarii podobieństwo, stąd też niektórzy zowią ją Krakowską Szwajcarją." (Przejażdżka po okręgu krakowskim, "Gazeta Warszawska" 1853).
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,2 MBWyświetleń: 5490 (#966)
Ruina Diabelskiego Mostu z XVII w.. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Ruina Diabelskiego Mostu z XVII w.

120-metrowy most, wsparty na 11 arkadach i wysoki na 18 m, prowadził z klasztoru karmelitów w Dolinie Eliaszówki koło Czernej do dóbr zakonnych w Siedlcu.
• Dodano do galerii Rozmiar: 5,4 MBWyświetleń: 7680 (#380)
Strona
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017