Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie.

"Ten starożytny kościół stojący przy ulicy S. Jana, a od którego nadano jéj to nazwisko, wystawił około roku 1140 Piotr Duńczyk z Skrzynna ów siedemdziesięciu kościołów fundator. Przy kościele tym, dawniéj miało przytułek siedmiu kapłanów ubogich, nad którymi opiekę sprawował cech krawiecki; lecz gdy po roku 1650 przeniesiono tych księży do tak zwanéj prebendy S. Marcina, gdzie mieli mieszkanie wszyscy kapłani wysłużeni, wtedy kościół oddano w zarząd prałatowi kościoła Panny Maryi. Około roku 1715 za zezwoleniem X. Łubińskiego biskupa krakowskiego, odstąpiono ten kościół PP. Prezentkom i wtedy to ze składek odnowionym został. Z ofiarowanych zaś 40,000 złotych przez Jana Grabiańskiego, zakupiono dwie przyległe temu kościołowi kamienice i te na klasztór przerobiono, który za rządu austryackiego w r. 1806 został wyreparowanym i o jedno piętro podwyższonym. W tym to klasztorze od roku 1726 mieszkają zakonnice ofiarowania Matki Zbawiciela, a od wyrazu łacińskiego (Praesentatio) prezentkami u nas zwane." (Józef Mączyński: Pamiątka z Krakowa, część II, Kraków 1845.)

Obecny barokowy wystrój niewielka jednonawowa świątynia zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej w latach 1715-1723 przez architekta Kacpra Bażankę. W XVIII-wiecznym głównym ołtarzu znajduje się zwykle słynący cudami obraz Matki Boskiej, wedle tradycji przywieziony przez księcia Radziwiłła z pielgrzymki do Santiago de Compostela w 1577 roku; po bokach flankują go figury obu świętych Janów. Warto zwrócić uwagę na wiszące na ścianach absydy wota: polską karabelę i turecką szablę z XVII wieku oraz dwie pary żelaznych kajdan z łańcuchami z wieku XVIII, które pozostawił tu wybawiony z ciężkiej niewoli więzień. Od tego czasu cudowny obraz nazywany bywa Matką Boską od wykupu niewolników.

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,8 MBWyświetleń: 5153 (#1119)
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w KrakowieKościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w KrakowieKościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie
Zaraz po chrzcie Tosi — pod kościołem św. Jana Kantego na osiedlu Widok w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Zaraz po chrzcie Tosi — pod kościołem św. Jana Kantego na osiedlu Widok w Krakowie.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,2 MBWyświetleń: 2676 (#2219)
TosiaTort z okazji chrztu
Wnętrze kościoła św. Jana Kantego na osiedlu Widok w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wnętrze kościoła św. Jana Kantego na osiedlu Widok w Krakowie.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,3 MBWyświetleń: 3497 (#1913)
Prezbiterium romańskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie (powiat złotoryjski). 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Prezbiterium romańskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie (powiat złotoryjski).

Jednonawowy kościół zbudowano w II ćwierci XIII wieku z łamanego kamienia i piaskowca. Prezbiterium zamyka półkolista apsyda; czworoboczną wieżę dobudowano w 1506 roku. Nawa i prezbiterium są przykryte stropem drewnianym wspartym na dwóch słupach. W apsydzie trzy romańskie okna z kolumienkami. Od strony zachodniej i południowej dwa portale o cechach gotyckich.

Świątynia od 1552 roku służyła ewangelikom, którym odebrano ją w 1654; od 1713 roku kościół cmentarny. Po wypędzeniu miejscowych Niemców po 1945 kościół zaczął niszczeć, ale uniknął całkowitej dewastacji (w przeciwieństwie do przykościelnego cmentarza, który został zlikwidowany w latach 60. XX wieku). Pierwsze prace konserwacyjne przeprowadzono w 1959 roku, następne w latach 60. i od 1977 do dnia dzisiejszego. Kościół nie pełni już funkcji sakralnych, ale muzealne i wystawiennicze.

Największą atrakcją zabytku są odkryte w 1977 roku pod warstwami tynku XIII-wieczne malowidła naścienne o tematyce zwierzęcej i roślinnej. Przedstawiają dosyć nietypowe zwierzęta takie jak bocian, żyrafa czy ryby. Malowidła te są ściśle związane z symboliką życia. Ścianę północną kościoła zdobią XIV-wieczne malowidła ukazujące życie Katarzyny Aleksandryjskiej wg "Złotej Legendy". Jest to najszersze ze znanych przedstawień obrazowych życia tej średniowiecznej świętej w Europie środkowej. Również na tej samej ścianie widnieje rysunek przedstawiający ukrzyżowanie.

Wewnątrz świątyni uwagę przykuwają także XVI-wieczne, renesansowe płyty nagrobne z rzeźbionymi postaciami, XII-wieczna chrzcielnica, drewniane, polichromowane empory czy prezbiterium romańskie. (Tekst na podstawie Wikipedii).

• Dodano do galerii Rozmiar: 3,9 MBWyświetleń: 3095 (#2051)
Kościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: tablica informacyjnaKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w ŚwierzawieKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: fragment malowideł na ścianieKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: renesansowa płyta nagrobnaKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: renesansowa płyta nagrobnaKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: renesansowa płyta nagrobnaKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: renesansowa płyta nagrobnaKościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie: fragment płyty nagrobnej
Strona
1 2 3 4 5
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017