Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Szopka bożonarodzeniowa w barokowym kościele św. Anny w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,4 MBWyświetleń: 4430 (#1536)
Szopka bożonarodzeniowa w kościele kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Szopka bożonarodzeniowa w kościele kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie.

Od lat 50. XX wieku ruchoma szopka u kapucynów jest bez wątpienia najpopularniejszą i najbardziej obleganą spośród wszystkich krakowskich szopek, co zresztą widać na panoramie - bliżej dopchać się nie dało; dobrze, że ponad głowami widać choć szczyt Bramy Floriańskiej :-) Początkowo forma nie wszystkim przypadła do gustu - vide anonim cytowany na stronie zakonu: "Tak więc osobiście widziałem ruchomy automat w kościele parafialnym św. Anny i w kościele OO. Kapucynów. W ostatnim przypadku przyznać wprawdzie trzeba, że na dużą skalę zainstalowany odpowiada warunkom artystycznym i wywołuje nie byle jaką sensację wśród wiernych różnego wieku - ma jednak tę złą stronę, że podczas Mszy św. ośrodkiem zainteresowania staje się nie ołtarz, lecz żłóbek. Zainstalowany przy owym żłóbku automat nie tylko wprawia w ruch lalki, lecz co parę minut wygrywa jakąś skoczną melodyjkę, która w szczególności razi podczas Podniesienia...".

Sam kościół pod wezwaniem Zwiastowania NMP, zgodnie z kapucyńską regułą skromny, pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Drewniane barokowe ołtarze sprawiono w roku 1775. W głównym wisi obraz z wyobrażeniem Zwiastowania, namalowany przez Piotra Dandiniego w 1701 roku i przekazany kapucynom krakowskim na polecenie księcia Toskanii Kosmy III Medyceusza; w jego zwieńczeniu podobizna św. Józefa, dzieło Franciszka Ignacego Molitora z 1775 roku. Po bokach prezbiterium mamy dwa ołtarze boczne: dalszy z nich, po lewej stronie, mieści figurę św. Józefa z Dzieciątkiem dłuta Tadeusza Błotnickiego (1903); w bliższym stoi figura Niepokalanej, zwana Tułaczką, której historię przytaczam za Wikipedią: "Pochodzi ona z fasady kamienicy przy ulicy Grodzkiej i uległa nadpaleniu w czasie wielkiego pożaru miasta w 1850, w 1899 została podarowana kapucynom. Przez 5 lat szukano dla niej właściwego miejsca, była w bocznej kaplicy, w krużgankach i na klasztornych korytarzach. Z powodu tych ciągłych wędrówek nazwano ją Tułaczką. Ostatecznie w 1904, w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, ustawiono ją w bocznym ołtarzu. Według tradycji była ulubionym wizerunkiem przed którym modliła się Helena Modrzejewska, a modlitwy o własny kąt i dach nad głową tutaj zanoszone są podobno dość skutecznie wysłuchiwane".

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,2 MBWyświetleń: 5915 (#770)
MP3
Szopka bożonarodzeniowa w kościele bernardynów w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Szopka bożonarodzeniowa w kościele bernardynów w Krakowie.

Obok kapucyńskiej, jedna z dwóch najsławniejszych ruchomych szopek w Krakowie, tłumnie odwiedzana zwłaszcza przez rodziny z dziećmi. Niektóre z figurek pochodzą z XVII i XVIII wieku, wciąż przybywają też nowe, specjalnie przywożone przez zakonników ze świątecznych targów w Rzymie.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,5 MBWyświetleń: 6967 (#484)
Szopka bożonarodzeniowa w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
• Dodano do galerii Rozmiar: 4,6 MBWyświetleń: 4180 (#1666)
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017