Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Kraków - przed kościołem Najświętszego Salwatora na... Salwatorze :-). 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kraków - przed kościołem Najświętszego Salwatora na... Salwatorze :-).

Krakowianie czekają w kolejce na możliwość zwiedzenia podziemi tej romańskiej świątyni - szansa na to jest tylko raz w roku!
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,8 MBWyświetleń: 4433 (#1548)
Kościół Najświętszego Salwatora w KrakowiePodziemia kościoła Najświętszego Salwatora w KrakowiePodziemia kościoła Najświętszego Salwatora w KrakowiePodziemia kościoła Najświętszego Salwatora w KrakowiePodziemia kościoła Najświętszego Salwatora w Krakowie: z resztek murów sterczą kości...
Wnętrze kościoła Najświętszego Salwatora w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wnętrze kościoła Najświętszego Salwatora w Krakowie.

Świątynia przy ulicy św. Bronisławy jest jednym z bardziej tajemniczych kościołów Krakowa. Jej początki sięgają prawdopodobnie połowy XII wieku, choć wciąż spierają się o to historycy sztuki. Na ścianie zamykającej prezbiterium widzimy wczesnorenesansowe malowidła z początków XVI wieku, przedstawiające cud rozmnożenia chleba oraz Ukrzyżowanie Chrystusa z Najświętszą Marią Panną i św. Janem Ewangelistą. W nawie, w ołtarzu po lewej stronie, mamy obraz krakowskiego malarza Kaspra Kurcza z 1605 roku; tak opowiada o nim Pruszcz w Kleynotach...:

"Przed láty miał ten Kośćioł Krucyfix wielce Cudowny, o ktorym tá iest Historya, że iest Przysłány z Moráwy pierwszemu w Polszcze Chrześćiáńskiemu Xiążęćiu. To Xiążę tenże Krucyfix ná tym mieyscu z wielkiego nabożeństwá w szatę kosztowną, koronę złotą, y w trzewiki perłámi háftowáne ubrawszy, zostáwił, do ktorego skrzypek gráć piosnki swoie nabożnie chadzał: temu skrzypkowi ten Krucyfix trzewik drogo zrobiony ze swey nogi spuścił, y dał ná porátowanie ubóstwa iego: o czym potym frásunek miał, lecz Pan BÓG niewinnego prędko wybawił, bowiem mu ten trzewik wzięto, y Krucyfixowi oddano: Skrzypek pod Krucyfixem powtore graiąc nabożnie, ktory przy wielu ludziách od Ukrzyżowánego powtore trzewik otrzymał, o ktorym trádycya iest, że ten wzwyż miánowány Krucyfix, wzięty iest do Włoch do Syrolu milá od Loretu. przy ktorym wiele cudow Pan Bog ludziom od niego łáski y miłosierdźia żebrzącym pokázuie, iest tu tego wizerunek."

Kopia rzeczonego krucyfiksu, poświęcona na Błoniach przez papieża Jana Pawła II, wisi teraz we wnęce na prawo od obrazu.

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,2 MBWyświetleń: 6573 (#578)
Kościół Najświętszego Salwatora w KrakowieKościół Najświętszego Salwatora w KrakowieKościół Najświętszego Salwatora w KrakowieKopia krucyfiksu z Numany w kościele Najśw. Salwatora w KrakowieKościół Najświętszego Salwatora w Krakowie: rzeźba św. Norberta (XVII w.)Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie: rzeźba św. Augustyna (XVII w.)
Emaus - tradycyjny odpust na krakowskim Salwatorze, odbywający się zawsze w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Emaus - tradycyjny odpust na krakowskim Salwatorze, odbywający się zawsze w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy.

"Zwyczaj ten dawny dotąd (r. 1841) utrzymuje się w Krakowie i zapewne nie zaginie. W poniedziałek wielkanocny, jeżeli do tego pogoda służy, niemal cała ludność Krakowa udaje się na Emaus; miejscem zaś tego zebrania się ludu jest wzgórze na przedmieściu Zwierzyniec, około kościoła św. Salwatora i kaplicy drzewianej św. Małgorzaty. W dniu tym popołudniu panowie jadą tam powozami, a lud udaje się tam pieszo. Przechadzka ta, nazywająca się Emaus, a jak pospólstwo mówi Hameus, odbywać się ma na pamiątkę udania się Chrystusa Pana do miasteczka Emaus po swojem Zmartwychwstaniu.

Nie wchodząc w rozpoznanie, czyli początek tego zwyczaju jest doprawdy tak pobożnym, zdawałoby mi się, że powstał on jeszcze z drugiego powodu, hygienicznego. Jaki taki, bogaty czy ubogi, po długim poście, który dawniej z wielką wstrzemięźliwością obchodzono (gdyż przodkowie naisi przepisy kościoła ściślej jak my wykonywali, a zwyczaj Emausu od nich pochodzi), jaki taki, mówię, najadłszy się szynki, kiełbasy, jaj i placków, uczuł potrzebę ruchu, i aby pomódz trawieniu, poszedł na dalszą przechadzkę; przytem pora wiośniana, po długiem zimowem zamknięciu, wołała za obręb miasta, a dobrze jest zszedłszy się z poczciwym sąsiadem, bzdurząc, gwarząc, iść za tłumem drugich.

Cały ten obchód Emausu kończy się na tem: zejdzie się tłum ludzi, znajomi połączą się w małe gromadki pod kaplicą św. Małgorzaty, każdy stanie, przejdzie się po wzgórzu, otworzy gębę, przypatrzy się snującym się tłumom i tak jak przyszedł, nie wiedzieć po co, z niczem też powraca do domu.

Za czasów dawnej Polski Emaus więcej trochę był zgiełkliwy. Chłopcy rzemieślników, uliczniki, przypomniawszy sobie jakie urazy, zbrojni w pręty (palcaty) napadali na siebie i potężnie jeden drugiemu skórę nieraz otrzepali; ale Austryacy przytłumili ten zwyczaj przez rozstawienie straży policyjnej, która chwytała napastników. Zdarzało się, że taki niespokojny wyzywacz, upatrzywszy sobie najczęściej niewinnego adwersarza, przylepił mu na plecy parę razów, a potem, rzucając mu pod nogi już w zapasie noszony palcat, mówił: bij się ze mną!" (Wspomnienia Ambrożego Grabowskiego tom I, Kraków 1909).

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,6 MBWyświetleń: 4450 (#1538)
Emaus 2009Emaus 2009
Kraków - nasz rodzinny majowy grill urodzinowy. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kraków - nasz rodzinny majowy grill urodzinowy.
• Dodano do galerii Rozmiar: 4,1 MBWyświetleń: 5306 (#1054)
Grill u Aśki - cukinia i zamarynowany kurczak... (i pierwsza panorama Agnieszki :)). 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Grill u Aśki - cukinia i zamarynowany kurczak... (i pierwsza panorama Agnieszki :)).
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,5 MBWyświetleń: 4417 (#1558)
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017