Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Kraków - kościół na Skałce z połowy XVIII w.. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kraków - kościół na Skałce z połowy XVIII w.

Okazałą neorokokową bramę, prowadzącą na teren przykościelny od strony ulicy Skałecznej, wykonano w 1895 roku w fabryce Józefa Góreckiego, wedle projektu architekta Karola Knausa. Na ozdobnej kracie widnieją godła: Orzeł i Pogoń oraz herby: Prus (św. Stanisława) i Wieniawa (Jana Długosza).

"[...] na boku jest ta Skałka sławna, kościół z klasztorem ks. Paulinów na wzgórzu nad samym brzegiem nowej Wisły położony, sławny męczeństwem ś. Stanisława Szczepanowskiego. Tu każdy król polski w wigilią swej koronacyi chodził z zamku za publiczną procesyą; tu była katedra biskupia nim ją Władysław Herman do zamku przeniósł. Kościół ten wystawił i uposażył Jan Długosz kanonik krakowski, sławny i niespracowany dziejopis polski, królewiczów polskich synów Kazimierza Jagiellończyka nauczyciel; piękną także biblioteką tenże fundator klasztór udarował." (Tomasz Święcki: Opis starożytnej Polski, Kraków 1861).

• Dodano do galerii Rozmiar: 4,4 MBWyświetleń: 6393 (#619)
Brama kościoła na Skałce - herb Wieniawa
Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Konstrukcja ołtarza stojącego na dziedzińcu klasztoru paulinów zajmuje ok. 1000 m² i składa się z podwyższenia ze schodami, do którego prowadzą alejki. Postument ten stanowi miejsce na stół ofiarny. Na tylną część ołtarza składają się ustawione półkoliście filary z wapienia o wysokości 8 m. Przy każdym filarze stoi czterometrowy posąg z brązu, przedstawiający świętego lub zasłużonego dla Polski - w centrum św. Stanisława, po lewej św. Wojciecha, po prawej Jana Pawła II i dalej po bokach św. Jadwigę, św. Jana Kantego, o. Augustyna Kordeckiego i św. Faustynę. W skład założenia wchodzi także siedmiometrowy obelisk z brązu z wyobrażeniami chrztu, bierzmowania i eucharystii.

Pomysłodawcą budowy Ołtarza Trzech Tysiącleci był przeor klasztoru, ojciec Andrzej Napiórkowski, a fundatorami Lucyna i Piotr Skalscy. W styczniu 2007 ogłoszono zamknięty konkurs na projekt nowego ołtarza, do którego zaproszono sześć zespołów; pięć z nich nadesłało projekty. Jury w składzie: ks. kard. Stanisław Dziwisz, o. Andrzej Napiórkowski, Jan Janczykowski (wojewódzki konserwator zabytków) i Piotr Skalski, wyłoniło projekt zespołu prof. Wincentego Kućmy. Koszt budowy wyniósł kilka milionów złotych. Ołtarz powstał w ciągu 9 miesięcy na miejscu, na którym wcześniej stał drewniany krzyż, przyniesiony podczas spotkania Jana Pawła II z artystami i młodzieżą w 1979 roku oraz ołtarz polowy. Projekt ołtarza wzbudził wątpliwości Rady Dzielnicy I, obawiającej się przytłoczenia Skałki oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków, na którego prośbę wysokość filarów zmniejszono o 1 m. Oprócz funkcji liturgicznych, ołtarz może być również wykorzystywany np. podczas koncertów.

W fundamenty ołtarza wmurowano kamienie węgielne z Watykanu, Gniezna i Teb, poświęcone przez kardynała Dziwisza. Uroczyste poświęcenie ołtarza miało miejsce 8 maja 2008 roku. Towarzyszyło mu "Credo" Krzysztofa Pendereckiego, wykonane pod batutą kompozytora. Pierwsza msza święta przy ołtarzu została odprawiona 11 maja, po procesji św. Stanisława z Wawelu na Skałkę.

Ołtarz Trzech Tysiącleci zwyciężył w plebiscycie Archi-Szopa na najgorszą budowlę Krakowa 2008 roku. Jurorzy konkursu ocenili tę inwestycję jako "krakowskie tchnienie Lichenia"; podkreślali również, że Ołtarz przytłoczył otoczenie. Zdaniem Zbigniewa Beiersdorfa to "wyjątkowy przykład banalizacji świętego miejsca, szczególnie istotnego w historii Krakowa i całej Polski". Tomasz Malkowski z katowickiej "Gazety Wyborczej" za jedyne pozytywne cechy Ołtarza uznał "soczystą zieleń, którą tam nasadzono przy okazji tej inwestycji oraz płócienne płachty, które sprawiają wrażenia eterycznych". (Tekst na podstawie Wikipedii).

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,9 MBWyświetleń: 5386 (#1006)
Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce
W kościele na Skałce w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
W kościele na Skałce w Krakowie.

Barokowa bazylika pod wezwaniem śś. Michała Archanioła i Stanisława pochodzi z I połowy XVIII wieku i - jak pisał Pruszcz w Kleynotach... - "ma ten Kośćioł Relikwij Swiętych dostátek, ochędostwo piękne bárdzo y Odpusty bárdzo częste".
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,7 MBWyświetleń: 13123 (#73)
W kościele na Skałce w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
W kościele na Skałce w Krakowie.

Barokowa bazylika pod wezwaniem śś. Michała Archanioła i Stanisława pochodzi z I połowy XVIII wieku.
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,8 MBWyświetleń: 6111 (#718)
Kaplica św. Stanisława w kościele na Skałce w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kaplica św. Stanisława w kościele na Skałce w Krakowie.

W południowej nawie, tuż przy prezbiterium, znajduje się kaplica poświęcona św. Stanisławowi, według tradycji położona w pobliżu miejsca jego śmierci - na ścianie w prawo od ołtarza, za metalową tablicą ze szklanym oculusem, ukryto resztki kamiennych stopni ołtarza, przy którym został zabity (napis głosi "SISTE GRADUM DIVUS TINXIT ME SANGUINE PRAESUL" - "zatrzymaj się [przechodniu], [jam jest] stopień, święty biskup splamił mnie swą krwią"). W barokowym ołtarzu, odkutym w 1745 z czarnego marmuru dębnickiego, mieści się przybrany złotą sukienką XVII-wieczny obraz, a pod nim, za szybą - fragment kłody, na której poćwiartowano świętego.

Na narożnym filarze umieszczono w 1917 ufundowane przez paulinów popiersie Jana Długosza wraz z pamiątkową tablicą.

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,6 MBWyświetleń: 5635 (#903)
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017