Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
W kościele św. Marcina przy ulicy Grodzkiej w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
W kościele św. Marcina przy ulicy Grodzkiej w Krakowie.

Barokową świątynię zbudowano w latach 1637-1640 dla karmelitanek bosych, prawdopodobnie na fundamentach dawnego kościoła, sięgającego historią XII wieku. Gdy w 1787 roku zakonnice przeniosły się do klasztoru na przedmieściu Wesoła, kościół zamknięto i wystawiono na sprzedaż, i dopiero w 1816 roku Senat Rzeczpospolitej Krakowskiej przekazał go w użytkowanie parafii ewangelickiej jako zadośćuczynienie za wielokrotnie niszczony kościół przy ulicy św. Jana. W surowym wnętrzu zwraca uwagę klasycystyczny ołtarz z obrazem Henryka Siemiradzkiego Uciszenie burzy na morzu oraz przede wszystkim cenny drewniany krucyfiks z II połowy XIV wieku, najstarszy ze wszystkich zachowanych w Krakowie.
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,5 MBWyświetleń: 11170 (#126)
Kościół św. Marcina w Krakowie - gotycki krucyfiks z 1380 rokuKościół św. Marcina w Krakowie - detal z ambonyKościół św. Marcina w Krakowie - figura św. Łukasza Ewangelisty na ołtarzuKościół św. Marcina w Krakowie - figura św. Jana Ewangelisty na ołtarzuKościół św. Marcina w Krakowie - figura św. Marka Ewangelisty na ołtarzuKościół św. Marcina w Krakowie - figura św. Mateusza Ewangelisty na ołtarzuKościół św. Marcina w Krakowie - detal z ambonyKościół św. Marcina w Krakowie - zniszczone przez hitlerowców epitafium Mikołaja Reja
Wnętrze bazyliki ojców franciszkanów w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wnętrze bazyliki ojców franciszkanów w Krakowie.

Murowany z cegły kościół w stylu gotyckim zbudowano w XIII wieku dla sprowadzonych tu z Pragi zakonników. Zniszczony przez pożar w roku 1655, został gruntownie przebudowany, by znów paść pastwą płomieni w wielkim pożarze Krakowa w roku 1850. Neogotycka rekonstrukcja, trwająca do 1912 roku, zaowocowała m.in. nową polichromią autorstwa Stanisława Wyspiańskiego (w prezbiterium i transepcie) i Tadeusza Popiela (w nawie głównej). Autorstwa Wyspiańskiego są także słynne witraże w prezbiterium i ponad chórem muzycznym. Na ścianach nawy wielkie obrazy Władysława Rossowskiego, przedstawiające nauczanie pogan przez franciszkanów i dominikanów oraz śluby zakonne pierwszych polskich klarysek - Jolanty i Kingi.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,8 MBWyświetleń: 8009 (#339)
XIX-wieczny krucyfiks w tęczy kościoła franciszkanów w KrakowieObraz Gerharda Flatza "Gloria św. Franciszka" w głównym ołtarzu kościoła franciszkanów w Krakowie. Postacie na dole to (od lewej): św. Elżbieta Węgierska, św. Antoni Padewski, św. Klara i św. Bonawentura
Wnętrze dominikańskiego kościoła pw. Trójcy Świętej w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wnętrze dominikańskiego kościoła pw. Trójcy Świętej w Krakowie.

Monumentalne, surowe wnętrze trójnawowej gotyckiej bazyliki to wynik przebudowy, jaka miała miejsce w 2. połowie XIX wieku, po wielkim pożarze Krakowa z roku 1850.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,2 MBWyświetleń: 7253 (#437)
Barokowa kaplica Matki Boskiej Różańcowej w dominikańskim kościele pw. Trójcy Świętej w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Barokowa kaplica Matki Boskiej Różańcowej w dominikańskim kościele pw. Trójcy Świętej w Krakowie.

"Teraźniejsza budowa w krzyż mały, piękną zakończona kopułą ze składek pobożnych, które podsycała gorliwość promotorów, rozprzestrzeniona 1688 r., ubogacona w dary i ozdoby. Trzy tu znajdujące się ołtarze zastawione były srebrnémi lichtarzami i naczyniami, dawniéj z marmuru i mozajki, w bardzo ślicznym stylu w r. 1820 w złoceniach odnowione, jako i cała kaplica upiększenia swojego w kapitelach, malowaniach alfresco Teodora Stachowicza, we wzorowych porządkach ma za jednego sprawcę staranność obecnego promotora ks. Michała Trączyńskiego. Miejsce to przypominać się zdawało domek loretański Najświętszéj Maryji, boć tu, jakoby zdala swojego syna, miészka Matka Miłości, stworzenie najgodniejsze po Bogu.
Kilka ułamków z życia Dziewicy Maryji obok jéj marmurowego ołtarza wyobrażających: zaśnięcie, czyli raczéj zachwycenie zupełne, właściwe niebianom, téj najświętszéj duszy, po heroicznéj miłości Boga i Syna, oraz grób otwarty, w którym smętni Apostołowie próżno Maryji oblicza dostrzedz pragną, a nad szczytem samegoż ołtarza ów tryumfalny wstęp w przestrzeń nadziemską wyobrażone. W ołtarzu na tle i w ramach, blachą srébrną pięknéj roboty z kopalń Olkuskich pokrytych, odbija najświętsze Maryji oblicze, dzwinie na pobożnych działa wrażenie, ozdobione koroną i bogato na karmazynowym aksamicie złotem naszytą suknią, mimo majestatyczności zdaje się do upokorzonych serc przymilać i zapewniać gotowość do wysłuchania próśb naszych." (Ks. Sadok Barącz: Klasztór i kościół Dominikanów w Krakowie, Poznań 1888).
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,4 MBWyświetleń: 7251 (#438)
Malowidło w kopule kaplicy Matki Boskiej Różańcowej w kościele dominikanów w Krakowie
Krużganki klasztoru dominikanów w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Krużganki klasztoru dominikanów w Krakowie.

"Klasztor XX. dominikanów, częściowo w miarę potrzeby budowany, noszący na sobie piętno starożytności, należy do większych gmachów Krakowa. Krużganków jego dolnych, obok kościoła w kwadrat zbudowanych, nikt pominąć niepowinien. Są one obszerne, oknami gotyckiemi oświetlone, w których gdzie niegdzie jeszcze podziwiać można resztki dawnych szklanych korowych obrazów. Ściany tych krużganków wyłożone są obrazami ukazującemi dzieje świętych zakonu dominikańskiego [...]. Pod temi obrazami ozdobione są ściany przeszło 60 nagrobkami, z których jedne godne są szacunku jako pamiątki po zasłużonych mężach krajowi, drugie jako dzieła sztuki." (Józef Mączyński: Pamiątka z Krakowa, część II, Kraków 1845).
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,5 MBWyświetleń: 6042 (#741)
Na krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017