Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie.

"Ten starożytny kościół stojący przy ulicy S. Jana, a od którego nadano jéj to nazwisko, wystawił około roku 1140 Piotr Duńczyk z Skrzynna ów siedemdziesięciu kościołów fundator. Przy kościele tym, dawniéj miało przytułek siedmiu kapłanów ubogich, nad którymi opiekę sprawował cech krawiecki; lecz gdy po roku 1650 przeniesiono tych księży do tak zwanéj prebendy S. Marcina, gdzie mieli mieszkanie wszyscy kapłani wysłużeni, wtedy kościół oddano w zarząd prałatowi kościoła Panny Maryi. Około roku 1715 za zezwoleniem X. Łubińskiego biskupa krakowskiego, odstąpiono ten kościół PP. Prezentkom i wtedy to ze składek odnowionym został. Z ofiarowanych zaś 40,000 złotych przez Jana Grabiańskiego, zakupiono dwie przyległe temu kościołowi kamienice i te na klasztór przerobiono, który za rządu austryackiego w r. 1806 został wyreparowanym i o jedno piętro podwyższonym. W tym to klasztorze od roku 1726 mieszkają zakonnice ofiarowania Matki Zbawiciela, a od wyrazu łacińskiego (Praesentatio) prezentkami u nas zwane." (Józef Mączyński: Pamiątka z Krakowa, część II, Kraków 1845.)

Obecny barokowy wystrój niewielka jednonawowa świątynia zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej w latach 1715-1723 przez architekta Kacpra Bażankę. W XVIII-wiecznym głównym ołtarzu znajduje się zwykle słynący cudami obraz Matki Boskiej, wedle tradycji przywieziony przez księcia Radziwiłła z pielgrzymki do Santiago de Compostela w 1577 roku; po bokach flankują go figury obu świętych Janów. Warto zwrócić uwagę na wiszące na ścianach absydy wota: polską karabelę i turecką szablę z XVII wieku oraz dwie pary żelaznych kajdan z łańcuchami z wieku XVIII, które pozostawił tu wybawiony z ciężkiej niewoli więzień. Od tego czasu cudowny obraz nazywany bywa Matką Boską od wykupu niewolników.

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,8 MBWyświetleń: 5153 (#1119)
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w KrakowieKościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w KrakowieKościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017