Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Dzień Kolejarza 2009 na stacji Kraków Główny: wnętrze pociągu papieskiego. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Dzień Kolejarza 2009 na stacji Kraków Główny: wnętrze pociągu papieskiego.

Idea pociągu papieskiego tak została wyłożona na oficjalnej stronie projektu:

"Pomysł [...] zrodził się podczas III ogólnopolskiej pielgrzymki polskich kolejarzy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach w dniu 3 września 2005 roku. Jego autorem jest kolejarz z wykształcenia, kapłan z powołania, duszpasterz kolejarzy archidiecezji warszawskiej i animator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich - ks. Ryszard Marciniak SAC.

W pierwszej wersji, tradycyjny pociąg pomalowany w barwy papieskie, miał spełniać przede wszystkim funkcję komunikacyjną i służyć usprawnieniu połączenia kolejowego Wadowic z Krakowem. Chcieliśmy aby z Wadowic, z miejsca narodzin i młodości Papieża, każdy pielgrzym i turysta mógł bez problemów poprzez Kalwarię Zebrzydowską z jej Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym, dotrzeć do Krakowa, skąd Opatrzność Boża powołała ks. kard. Karola Wojtyłę na stolicę św. Piotra w Rzymie. Ostatecznie, papieski pociąg "Totus Tuus" uzyskał nie tylko nowoczesną sylwetkę i ciepłą kolorystykę, ale stał się pojazdem na pokładzie którego każdy z podróżnych może spotkać Sługę Bożego Jana Pawła II w Jego nauczaniu i działalności. [...]

Multimedialne studio, stanowiące serce pociągu, pozwala poprzez sieć głośników i kolorowych monitorów przekazać wszystkim uczestnikom przejazdu zarówno informacje o wybranych wydarzeniach z pontyfikatu Jana Pawła II, jak zapoznać z najważniejszymi tematami papieskiego nauczania. Nośnikami informacji są filmy, prezentacje audiowizualne, a często także żywy głos.

Jesteśmy dumni z tego, że projekt pociągu papieskiego wykonał zespół bardzo młodych inżynierów z krakowskiej firmy EC Engineering należącej do grupy ENERGOCONTROL, natomiast jego zbudowaniem, w rekordowo krótkim czasie czterech miesięcy, może się pochwalić nowosądecki NEWAG (dawne ZNTK Nowy Sącz).

Ten wyjątkowy, jedyny na świecie pojazd został w dniu 27 maja 2006 roku, pobłogosławiony w Krakowie Łagiewnikach przez Ojca Świętego Benedykta XVI jako kolejarskie wotum za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. 2 czerwca 2006 roku, a więc 9 miesięcy od zaprezentowania pomysłu, przy obecności Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza na pokładzie, rozpoczął służbę na kolejowych szlakach Polski i Europy".

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,9 MBWyświetleń: 5190 (#1101)
Pociąg papieski na stacji Kraków Główny
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017