Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Kraków - odpust na Rękawce. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kraków - odpust na Rękawce.

O wieloletniej tradycji Rękawki tak pisał Ambroży Grabowski we swych wspomnieniach:

"Nazwanie to pochodzi od starego podania. Mogiła Krakusa miała być usypaną przez naród; każdy z obecnych na pogrzebie wodza przyniósł w ręku garść ziemi, a z tej powstało wzgórze, które nazywa się grobowcem Krakusa, czyli od ręki Rękawka.

Obchód Rękawki wiąże się z najdawniejszą epoką dziejów naszych i niknie w mgławej przeszłości. O początku jego nic nie wiemy. Trwa on dotąd, a że z nim łączy się przechadzka w piękną porę roku, przeto i ufać trzeba, że nie będzie zarzucony i na zawsze się utrzyma, jeśli tylko jaka nie zajdzie przeszkoda, której przewidzieć nie można.

Cała rękawka zawisła na tem: we wtorek wielkanocny, jeśli służy pogoda, ludność cała krakowska udaje się na prawy brzeg Wisły, na góry Krzemionki (Lasotnia, Lasotyn) pod kościółek św. Benedykta, w pobliżu mogiły Krakusa leżący. Tam się zgromadzają mnogie tłumy ludu i cala góra przybiera postać olbrzymiego mrowiska. Zresztą cel zebrania się ludzi na Rękawce jest ten sam, jak na Emausie: przypatrzą się jedni drugim, obejrzą się po wielkiej przestrzeni, którą stąd widać, jaki taki kupi cacko, bawidełko dla dzieci, i powracają do miasta.

Tem jest Rękawka więcej ożywioną od Emausu, że całą spadzistą pochyłość góry okrywa chmara uliczników, którym publiczność rzuca bułki, orzechy, jaja, kiełbaski i t. p., a ci, łapiąc takowe, spychając się z góry i kozłując na dół, wzbudzają śmiech ogólny, i spadają jak barany, ale bez żadnej szkody".

• Dodano do galerii Rozmiar: 4,1 MBWyświetleń: 4695 (#1379)
Odpust na Rękawce widziany z Kopca Krakusa
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017