Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Pod Bramą Opatowską, u zbiegu ulicy Opatowskiej i Żydowskiej w Sandomierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Pod Bramą Opatowską, u zbiegu ulicy Opatowskiej i Żydowskiej w Sandomierzu.

"Jedyna zachowana pozostałość po dawnych murach fortecznych opasujących miasto, a wzniesionych w r. 1362 przez Kazimierza Wielkiego. Jest jeszcze wprawdzie w Sandomierzu parę kawałków tych dawnych murów, są to jednak zaledwe szczątki bądź poprzerabiane bądź też sypiące się w gruzy. [...] Brama Opatowska zato zachowała się zupełnie dobrze, dzięki odpowiedniej i w porę właściwą danej pomocy. Jest to wspaniała ceglana czworokątna wieża gotycka około 50 łokci wysoka 16 i pół na 15 i pół łokcia wymiarów u podstawy. Górna jej część w stylu odrodzenia odbiega od ogólnego charakteru, jest ona bowiem w XVI wieku dobudowana.
Brama ta była niegdyś strażnicą od strony północno-wschodniej miasta. Od niej na lewo i na prawo ciągnęły się mury. Sąsiedni (na prawej stronie) parterowy domek, gdzie obecnie mieści się cukiernia ma za jedną ze swych ścian dawny mur forteczny. Wewnątrz brama niegdyś podzieloną była na piętra, gdzie w razie najazdu nieprzyjaciela umieszczano wojsko.
Wejście na to piętro było prawdopodobnie od strony wewnętrznej murów, jak to wówczas miało zazwyczaj miejsce i jak to jeszcze dziś wyraźnie daje się widzieć przy bramie Florjańskiej w Krakowie. Obok bramy znajdowały się sklepione piwnice, służące do przechowywania amunicji. Od tych piwnic prowadził podobno głęboki loch aż za miasto do wsi Kobiernik. Wiadomość to jednak niesprawdzona i ze względu na topografję okolicy raczej w wyobraźni mieszkańców powstała. Przy bramie była furta dla pieszych." (Józef Pietraszewski: Przewodnik po Sandomierzu, Sandomierz 1919).
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,0 MBWyświetleń: 4724 (#1366)
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017